Warning: preg_match(): No ending delimiter '=' found in /home/km017900/www_root/define.php on line 8
ČLÁNKY - MUZIKÁLOVÝ FESTIVAL JOZEFA BEDNÁRIKA

ČLÁNKY


Desiaty ročník muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v Brusne pozná ocenených

V Brusne, na terase Muzikálovej slávy Jozefa Bednárika, sa tento víkend rozozvučali tóny najkrajších muzikálových a filmových melódií. A nielen to. Tradičný Muzikálový festival Jozefa Bednárika, spolu s jeho priaznivcami,  oslávil svoj desiaty ročník. Po každom ročníku návštevníci tvrdia, že prekonať ho bude ťažké a to je pre organizátorov najväčšia výzva – dokázať to. Inak tomu nebolo ani   tento rok, keď oslávil Muzikálový festival Jozefa Bednárika prvé veľké jubileum – desaťročnicu. Autor myšlienky, Ján Kubiš, z usporiadateľskej agentúry Blue Mark production, v jeho závere v sobotu večer skonštatoval, že sa to opäť podarilo. Nielen  tým, že tento ročník bol znovu dvojdňový, ale i skutočnosťou, že prvý krát sa na pódiu objavili  tanečníci a živá hudba.  Priestor dostali rovnako mladí ako ostrieľaní, rokmi preverení  umelci a žiadne vekové ani iné bariéry neboli zaznamenané. Sedemdesiatku oslávila v Brusne slávna bratislavská Nové scéna, ktorá ponúkla prierez svojich muzikálových  trhákov, o netradičný záver sa postaral Josef „Pepa“ Vojtek z kapely Kabát, ktorý po prvýraz na Slovensko priniesol svoj muzikálový recitál.  Medzi tým si diváci vypočuli množstvo kvalitnej muzikálovej i filmovej, dokonca kabaretnej tvorby.

Ocenenia opäť dojali

K muzikálovému programu patria nielen krásne a kvalitné vystúpenia umelcov, ale i niekoľko ocenení, ktoré rovnako ako samotný festival, z roka na rok naberajú na prestížnosti. Zaujímavosťou je, že oceňované osobnosti dopredu ani netušia, čo ich na festivale čaká a občas sa stane, že ich v dave alebo medzi divákmi je potrebné aj hľadať. Hľadať nebolo treba, pretože sedel na svojom mieste a pozorne pozeral slávnostný program, Ing. Vladimír Krajčovič – majiteľ AVG Group, ktorý sa stal nositeľom prvého ocenenia.  Veľmi dôležitého ocenenia – za dlhoročnú podporu a pomoc pri organizovaní festivalu. Dojatý pán Krajčovič prisľúbil po tom, ako si prevzal kvety, diplom a cenu z rúk Jána Kubiša a hudobníka Félixa Slováčka, že bude i v nasledujúcich rokoch nápomocný.

Názov ceny Brusnianska brusnica vymyslel Jozef Bednárik a tento rok bola udelená  za prínos k muzikálovej tvorbe inštitúcii –  divadlu založeného na Petržalskej strane Bratislavy v roku 1828.  V jeho priestoroch sa odohralo množstvo muzikálov – Rent, Rocky Horror Show, či Hriešny tanec a cenu pre divadlo Aréna prevzal s neskrývaným dojatím jeho súčasný riaditeľ Juraj Kukura, ktorému pocty  a ceny odovzdali  Mária Reháková, Miroslav Mikolášik a český hudobný skladateľ Zdeněk Barták. Juraj Kukura sa nestihol spamätať z dojatia z ceny pre divadlo, ktorému roky úspešne šéfuje a už mal dôvod na dojemné slová znova – laureát Mimoriadnej ceny za herecký prínos pre slovenskú kultúru. Tú mu odovzdali Ján Kubiš, autor ceny Achilleus Sdoukos a opäť Félix Slováček.

Pretože sa konal jubilejný ročník festivalu, aj cien výnimočne pribudlo.  Ďalšie dve si z Brusna odniesli z rúk Miroslava Mikolášika, riaditeľa činohry SND Mariána Chudovského a riaditeľa hotela Poľana Štefana Hrčku  – herečka a speváčka, ktorá celé štvrťstoročnie robí radosť divákom i poslucháčom na Novej scéne a spevák, bez ktorého by Cyrano z predmestia nebol kultovým muzikálom – Jarmila Hittnerová Frličková a Jozef Benedik.

Tabuľa slávy – na Terase slávy je ocenenie, ktoré má už niekoľkoročnú tradíciu a hoci Jozef Bednárik nejaký rôčik nie je medzi  nami, organizátori netaja, že  čerpajú stále z jeho ponuky na odmeňovanie. Popri menách Petra Muka, Jozefa Bednárika, Jozefa Urbana, Mariána Slováka, Báry Basikovej, Karola Čálika a Jána Grešša sa objavilo ďalšie meno  a to skvelého slovenského herca, taktiež priaznivca muzikálov a človeka, ktorý prešiel rôznymi kultúrnymi funkciami popri herectve, a tým mužom je Ľubo Roman. Prekvapený a dojatý prevzal kvety, diplom a tabuľu slávy, ktorú následne priskrutkoval k predchádzajúcim,  z rúk Márie Rehákovej, Jána Kubiša a Štefana Hrčku.

Prvú desaťročnicu má muzikálový festival za sebou, organizátori už majú plnú hlavu prichádzajúceho 11. ročníka a tešiť sa môžu aj návštevníci na množstvo ďalších noviniek, ocenení a strenutí s nielen  muzikálovým umením. 


PROGRAM   |   VŠETKY ROČNÍKY   |   VIDEÁ   |   PARTNERI FESTIVALU   |   KONTAKT   |   ČLÁNKY
© 2021 Copyright Muzikálový festival, všetky práva vyhradené

TOP