Warning: preg_match(): No ending delimiter '=' found in /home/km017900/www_root/define.php on line 8
ČLÁNKY - MUZIKÁLOVÝ FESTIVAL JOZEFA BEDNÁRIKA

ČLÁNKY


Jediný slovenský muzikálový festival oslavuje prvú desaťročnicu

V Brusne, na terase Muzikálovej slávy sa už čoskoro rozozvučia tóny najkrajších muzikálových a filmových melódií tejto planéty. A nielen to. Tradičný Muzikálový festival Jozefa Bednárika spolu s jeho priaznivcami oslávi desať rokov svojej existencie. Tomu samozrejme organizátori prispôsobili aj program. „Po každom ročníku nám návštevníci tvrdia, že prekonať ho bude ťažké a to je pre nás samozrejme najväčšia výzva, dokázať to. Zvlášť tento rok, keď slávime prvé veľké jubileum, desaťročnicu“ prezrádza Ján Kubiš z usporiadateľskej agentúry Blue Mark production. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa im to znovu podarilo. Už tým, že tento ročník bude dvojdňový.  

Piatok 18. augusta, kedy festival odštartuje, tvorcovia  pripomenú, že predchodcom muzikálu v podobe ako ho poznáme dnes, je kabaret. Ten vznikol koncom osemnásteho storočia a jeho kolískou bol, ako inak Paríž. Preto celý festival otvorí slávny hit Lizy Minnelly Cabaretv podaní Marcelly Molnárovej. Kto iný? Veď práve na jej záhrade, pod čerešňou sa nápad na muzikálový festival rozvinul. Molnárovej kabaretné „entrée“ pripraví pôdu pre MM kabaret Milana Markoviča. Ten sa so svojou partičkou Petrom Niňajom a Róbertom Puškárom, ktorých nazýva Páni Bratia predstaví v programe Na plnú hu(d)bu.  Na záver piatkového programu zaspievajú klasické muzikály tri bravúrne speváčky.

Sobotný program bude dôkazom toho, že muzikálový festival Jozefa Bednárika začína nadobúdať aj medzinárodný charakter. Do Brusna kvôli nemu pricestuje uznávaná umelkyňa z Francúzka, Linda Genoux, aby v programe Šansóny spod Eifelovky zaspievala to najlepšie, čo svetu Paríž v tomto smere dal. Za pozornosť iste stojí aj výber najkrajších árií z predstavenia Evanjelium o Márii, ktoré kedysi na Novej scéne režíroval Jozef Bednárik. Vtedy v ňom excelovali Mária Eliášová a Pavol Habera, tentoraz ich zastúpi Jarmilla Hittnerová, Jozef Benedik a iní. V programe samozrejme nemôže chýbať ani pásmo rozprávkových piesní. V programe Máme rádi pohádky ich budú interpretovať Eva Kleinová, Michaela Sejnová a Peter Strenáčik. Za pozornosť určite bude stáť aj finále. Program Brusway bude galakoncertom toho najlepšieho, čo na Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika doteraz zaznelo. „Ja sa na tomto festivale zúčastním už po tretí raz a vždy sa sem rada vraciam,“ vyznáva sa jedna z účinkujúcich Mirka Partlová. „Veľmi sa teším, ako si s mojimi kolegami Robkom Halákom a Dariusom Kočím zaspomíname na krásne skladby z muzikálových klasík ako West Side Story, Cats, či rockovej opery Phanton of the Opera,“ prezrádza mladá muzikálová diva na čo sa môžu diváci tešiť. V Galaprograme ďalej vystúpi Majo Labuda, Jozef Benedik, Tomáš Majláth, Kristína Vrecková, ale aj Štefan Skrúcaný, ktorý už tiež patrí k vzácnym inventárom festivalu. „Vždy sa sem veľmi teším. Mám radosť, že s veľkým úspechom funguje už desať rokov,“ povedal nám Skrúcaný. Prezradil nám tiež, na čo sa v jeho podaní môžu diváci tešiť. „V závere zaspievam tri piesne. Jedna z nich bude aj Lipova lyžka, pretože budúci ročník festivalu bude venovaný aj desiatemu výročiu smrti Miška Dočolomanského a piatemu výročiu smrti Jožka Bednárika,“ dozvedáme sa.

Samotný záver bude patriť skutočnej exkluzivitke. Koncertnému vystúpeniu hlavnej hviezdy, spevákovi rockovej skupiny Kabát Josefovi Vojtekovi. Počas ostatných rokov sa mu podarilo vybudovať aj pozoruhodnú muzikálovú kariéru a s tými najúspešnejšími kúskami z muzikálov Čas ruží, Casanova, Mona Lisa, Hamlet, Krysař, či Mefisto sa predstaví aj slovenským fanúšikom v Brusne.

Tak ako každý rok, aj tentoraz usporiadatelia počas konania festivalu ocenia významné osobnosti a inštitúcie, ktoré sa výrazným spôsobom pričinili o podporu a vzlet muzikálového umenia. Kto konkrétne tento rok získa Tabuľu slávy a Brusniansku brusnicu, je však zatiaľ veľkou neznámou. „Je to prekvapenie. Prezradím len to, že sme opäť, tak ako minulý rok načreli do tých najvyšších sfér. Vlani sa nám podarilo zaslzaviť oči Jána Grešša. Dúfam, že tento rok sa nám to podarí rovnako pri niekom inom. Nechajte sa prekvapiť,“ navnaďuje nás hlavný usporiadateľ Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika Ján Kubiš.


PROGRAM   |   VŠETKY ROČNÍKY   |   VIDEÁ   |   PARTNERI FESTIVALU   |   KONTAKT   |   ČLÁNKY
© 2021 Copyright Muzikálový festival, všetky práva vyhradené

TOP