Ročník 2023


2023

Začal sa 16. ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika v Brusne
 
Veľkolepý koncert Félix Slováček 80 aj pozvánka na druhý deň Muzikálového festivalu

 
V piatok 18. augusta odštartoval už 16. ročník unikátneho podujatia, ktoré je určené pre všetkých fanúšikov muzikálových, filmových a divadelných melódií. Prišli zaujímaví hostia, oslavovali sa osemdesiate narodeniny Felixa Slováčka a organizátor pozval aj na sobotňajší program. Ten bude spomienkou na jedinečného Jozefa Bednárika a pripomienkou, že pred desiatimi rokmi odišiel režírovať na druhý svet.
 
Oficálne otvorenie patrilo Muzikálovej kaviarni Milana Sedláčka a skladbe v podaní Terezy Králikovej. Na pódiu sa v priebehu viac ako deväťdesiatich minút vystriedali organizátori, zástupcovia partnerov, speváci a speváčky, ale aj významní hostia. „Vítam všetkých vás a veľmi vám ďakujem, že ste uverili, že aj tento rok festival naozaj bude,” povedal na úvod organizátor Ján Kubiš a dodal: „Minulý rok som niekoľkokrát povedal, že Pán Boh nás má rád. Keď mu veríte, on to väčšinou dodrží a ani neviete ako. Aj tento rok nás teda v čase programu dážď obchádza a my môžeme byť tu na Muzikálovej terase slávy v Brusne.” Kubiš zároveň vysvetlil spojenie Felixa Slováčka s festivalom. Vitálny osemdesiatnik pred desiatimi rokmi zasadol do poroty muzikálových talentov ako jej predseda po tom, čo tesne pred festivalom zomrel jej dovtedajší predseda Jozef Bednárik.
 
„Som neskutočne šťastný, že som mohol prísť,” povedal český herec Pavel Nový, ktorý má na svojom konte viac ako tristo filmov, televíznych filmov a inscenácií. Českou spojkou v Prahe je pre Jána Kubiša Zdeněk Barták, ktorý prítomným povedal: „Snažím sa, aby interpreti všetkých žánrov sme prišli. Zatiaľ sa to darí a vždy sú to skvelí interpreti.”
 
Na záver prvej časti programu prišla gratulácia oslávencovi Félixovi Slováčkovi. Ten dostal nielen pamätnú mincu zo svojím portrétom, ale aj oslavnú báseň, ktorú pre neho pripravil a odrecitoval Pavel Nový. Organizátor Ján Kubiš sa podľa vlastných slov pohádal sám so sebou a rozhodol sa urobiť koncert Felix Slováček 80 práve na Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika. Slováček totižto českú verziu tohto koncertu úspešne absolvoval v pražskej Lucerne a stretla sa s veľkým úspechom.
 
„Dobrý večer, milované publikum v Brusne. Teraz vám zahrám skladbu, s ktorou som celú svoju kariéru začal. Je to Whiter Shade of Pale od kapely Procom Hartl. Zahral som to na koncerte Karla Gotta pre Polydor. Po koncerte za mnou prišiel riaditeľ, ktorý chcel, aby som im nahral celý taký album. Zahrám vám teda aspoň kúsok tejto melódie,” povedal oslávenec Felix Slováček, nasledovala ikonická skladba zo seriálu Cirkus Humberto. Na pódiu sa predstavili aj Richard Rikkon a Sisa Sklovská.
 
Špecialitou sobotňajšieho programu je Generálka. Túto časť programu pripravil Jozef Moravčík, ktorého si Jozef Bednárik doslova vytiahol zo SĽUKu, keď pripravoval operu Don Giovanni. Tú Slovenské národné divadlo uvádza už dvadsaťtri rokov. „Keď som pripravoval choreografiu, tak herci doslova lietali z jednej strany pódia na druhé. Jožko Bednárik sa na to pozrel a povedal, že je to krásne, ozaj krásne, ale musíme to zrušiť. Vysvetlil to tým, že je to síce pekné, nádherné, ale zabije to operu,” povedal Moravčík a dodal, že vtedy ho Bednárik naučil jednu veľmi dôležitú vec: „Vieš, kvôli celku musíme niečo obetovať. Cesta k úspechu je dláždená hrobčekami našich najlepších nápadov.”
Moravčík do Generálky zakomponoval hlášky a bonmoty Jozefa Bednárika, ktoré pozbieral za roky vzájomnej spolupráce, a tak spomínanie na Béďa bude aj veselé, aj smutné, aj poučné, aj krásne.
 
Po Generálke bude nasledovať Slávnostný ceremoniál, počas ktorého organizátori nebudú chýbať tradičné ocenenia – umiestnia tabule s menami na Terasu muzikálovej slávy a odovzdajú Brusnianske Brusnice. Mená tohtoročných ocenených sú stále zahalené rúškom tajomstva, avšak Ján Kubiš ohlásil veľké prekvapenie. To sa dozvedia nielen návštevníci priamo v kúpeľoch Brusno, ale diváci streamu z ceremoniálu, ktorý bude dostupný na profile festivalu na sociálnych sieťach.
 
Záver 16. ročníka Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika bude patriť veľkolepému finále - Koncertu pre Béďa. Najväčšie a najkrajšie muzikálové melódie zaspievajú Dan Hůlka, Leona Machálková a Míša Nosková. Sobotňajším programom bude sprevádzať český moderátor Pavel Jančařík.
 
Šestnásty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika vyvrcholil sobotňajším programom, počas ktorého si organizátori spomínali nielen na Jozefa Bednárika, ale aj Vaša Patejdla. Počas slávnostného ceremoniálu ocenili Mariku Gombitovú, Štefana Skrúcaného

V sobotňajšom programe si návštevníci Kúpeľov Brusno mohli vypočuť šansóny v podaní Andrey Zimányiovej, či Generálku, program naplnený bonmotmi a hláškami Jozefa Bednárika. Toho v Generálke vynikajúco stvárnil Majo Labuda ml. „Vaša otázka je tak dobrá, že je škoda kaziť ju odpoveďou“ či „Dajte mi zrkadlo, nech sa pobozkám,“ sú len dve z mnohých bonmotov, ktorými bol režisér známy. „Bol to oslnivý zážitok. Fantastický, parádny. Dámy a páni tlieskame vám po stojačky, lebo si to zaslúžite,“ povedal moderátor podvečerného programu Pavel Jančařík.

„Lepšieho človeka som nezažil,“ povedal v krátkom príhovore organizátor festivalu Ján Kubiš o Vašovi Patejdlovi. Ten pred desiatimi rokmi na rovnakom mieste ohlasoval úmrtie Jozefa Bednárika a so slzami v očiach povedal, že, žiaľ, festival ako taký nepremenuje, ale ak bude budúci ročník, tak piatok bude patriť Vašovi Patejdlovi. V krátkom programe venovanom skvelému skladateľovi, spevákovi, muzikantovi a producentovi odzneli skladby Fontána lásky (z filmu Fontána pre Zuzanu 3), Sama ve tvém svetru v podaní Leony Machálkovej, pre ktorú túto skladbu Vašo napísal a aj ikonická skladba Ak nie si moja v podaní Dáriusa Kočiho a Mirky Partlovej.

Slávnostný ceremoniál moderoval Štefan Skrúcaný, ktorý v úvode ohlásil dueto Modrá ruža s Mirkou Partlovou. Ako býva dobrým zvykom, aj v tomto prípade Ján Kubiš prekvapil ocenením. Skladbu prerušila dokrútka a slovo na chvíľu prevzal Milan Sedláček. „Ďakujem veľmi pekne. Prepáčte. Ja som bol tak trochu v rozpakoch, lebo sme celý úvod museli prekopať. Šokovali ste ma. Keď sa zastavil podklad, tak som pocítil povinnosť dokončiť ten výstup,“ povedal prekvapený Skrúcaný po tom, ako si prevzal ocenenie Brusnianska brusnica a doplnil: „Nie som zvyknutý na preberanie cien. Som taký umelecký bezdomovec. Niečo ako Ivan Krajíček, bol som všade a nikde. Uvedomil som si, že život sa skladá z radostí aj starostí.“  Sám o sebe povedal, že vždy bol tímový hráč, ktorému ale odišiel tím a spomenul svojich spolupracovníkov z minulosti Pavla Juráňa, Jara Filipa či Stana Radiča.

Prekvapením večera bol príchod ikony česko-slovenskej populárnej hudby a prvej československej muzikálovej princeznej Mariky Gombitovej. „Ďakujem pekne, že vás tu všetkých vidím a cítim. Rozhodla som sa, že prídem sem, pretože som dostala ocenenie, ktoré si nesmierne vážim a teším sa mu,“ povedala prítomným Marika. Tá si prevzala špeciálne ocenenie od Českej mincovne a organizátorov festivalu – mincu s vygravírovaným záberom z kultového muzikálu Neberte nám princeznú.

Dvaja ďalší ocenení umelci sa nachádzali na rukou napísanom zozname Jozefa Bednárika, ktorý si naskečoval ako základ pre ďalšiu prácu. Organizátor Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika Ján Kubiš však odkaz významného režiséra živí ďalej. „Som v šoku. Nebudem citovať slogan Karla Gotta, že toto som fakt nečakala...“ povedala speváčka Leona Machálková. „Čakala som, že ja budem odovzdávať a stále mi nikto nechcel povedať komu... tak som si povedala, že mi to povedia včas. Mám veľkú radosť, moc ma to teší, že som bola na zozname, pretože Béďu nešlo inak než milovať. Jeho dávka umu, človečenstva bola božská. Som mu za veľa vecí nesmierne vďačná a ani neviete, ako často na neho myslím. Jožkovi za mnohé veľmi ďakujem,“ dodala dojatá umelkyňa, ktorá si prevzala ocenenie Brusnianska brusnica.

Tabuľku slávy si na Terase muzikálovej slávy pripevnil operný a muzikálový spevák, basbarytonista a herec Daniel Hůlka. Aj jeho meno si zapísal Jozef Bednárik na svoj zoznam. „Nie som rečník, istejší som v speve. Teraz som naviac roztrasený ... ja som to nevedel. A ako som teraz videl fotky z rôznych mojich úloh, tak som prepadol melanchólii. Vždy som si prial toto robiť. Robím tom, čo ma najviac baví, naviac mám manželku, dcéru, priateľov... Ďakujem za to Bohu a ďakujem vám všetkým,“ povedal prítomným.

Sobotňajší program vyvrcholil Koncertom pre Béďa, v ktorom sa predstavili Míša Nosková a ocenení Daniel Hůlka a Leona Machálková. Aj tento rok teda terasu Kúpeľov Brusno zaplnili muzikálové a filmové melódie a šansóny. Už tradične sa toto podujatie v nádhernom prostredí spojilo fanúšikov muzikálov všetkých vekových kategórií. Veríme, že o rok sa koncom augusta opäť spoločne stretneme.


PROGRAM   |   VŠETKY ROČNÍKY   |   VIDEÁ   |   PARTNERI FESTIVALU   |   KONTAKT   |   ČLÁNKY
© 2021 Copyright Muzikálový festival, všetky práva vyhradené

TOP